• 4
  • Mar
Author

Diyabetik Ayak Tedavisi

Doku hasarı ve iyileşme süreci bir dizi zincirleme reaksiyonlar bütünüdür.İlk yanıt sonra gelişen ve süreklilik gösteren bütün hücresel ve metabolik sonuçların başlangıcıdır. Patalojik ve fizyolojik iyileşme süreçleri farklıdır.Tedavinin yaratacağı ikincil travmatik etkilerden sakınılması, iyileşmenin süresinin uzamasına neden olacak işlemlerden kaçınılması gerekir.

Kanama-pıhtılaşma, lenfatik-kan dolaşımı, fibroblast-hücresel yanıt ve enfeksiyon ana unsurlar olarak sonuçtan sorumludur.

Genel olarak travmatik , non-travmatik yaralanmalar, erken dönem, orta ve uzun dönemde farklı görünme sahiptir.Cilt altı dokunun dahil olduğu bütün hasarlar iz bırakarak iyileşir.İkinci derece ve üzeri yanıklar, cerrahi kesiler,kistik akneler iz bırakırlar.Dolaşımın düzeltilmesi katabolik (yıkım ürünlerinin) uzaklaştırılması, oksijenasyonun sağlamasına yardımcı olur, oksijenden, yoksun kalmak hücresel düzeyde de yaşamla bağdaşmaz.Savunma ve tamir hücrelerinin uyarılması ile yaranın derinleşmesinin ve enfeksiyon, gelişimin önüne geçebilir.

Sonuç olarak kaynağı ne olursa olsun, ne zaman olursa oluşsun her doku hasarının tamiri için bir tedavi protokolü vardır.Medikal ilaçlar, ozon-oksijen tedavileri, lazer uygulamaları cerrahi operasyonlar tedavi yöntemine göre tedavi sıklığı ve süresi değişir.

DİYABETİK AYAK GELİŞİMİ AÇISINDAN KİMLER RİSK ALTINDADIR? 

Her 7 diyabet hastasından birinin hayatının bir döneminde ayağında yara açılır. Bu yaralar iyi tedavi edilseler bile ayağın kesilmesine neden olabilir. İyi bir bakımla bu olumsuz sonuçlardan büyük ölçüde kaçınılabilir.  Bu nedenle kimlerin diyabetik ayak gelişimi açısından risk altında olduğunun bilinmesi ve bu gruptaki hastaların düzenli kontrollerden geçmesi büyük önem taşır. Diyabetik ayak gelişmesi yönünden daha fazla risk taşıyan bu hastalar; 

  

Kan şekeri seviyesi yüksek seyreden kişiler 

Ayakta daha önce yara açılmış kişiler 

Ayakta his kaybı olanlar  

Diyabete bağlı böbrek hasarı gelişenler 

Görme bozukluğu/kaybı olanlar   

Damar tıkanıklığı gelişenler 

Ayak bileği hareketliliğinde azalma olanlar 

Ayakta şekil bozukluğu olanlar 

Ayakta kuruluk ve çatlakları olanlar 

Yetersiz ayak bakımı olan kişiler 

Ayak temizliğine dikkat etmeyenler 

Sigara kullanımı olanlar 

Şişman ( obez ) kişiler 

65 yaş ve üzerinde olanlar 

Ayak ve tırnakta mantar enfeksiyonu olanlar 

Yanlış ayakkabı kullanan veya çıplak ayakla dolaşanlar

Hemen ACRP Klinik’ten randevunuzu alın.

Kaynak: http://medikalestetikmerkezi.com.tr/diyabetik-ayak-tedavisi/

Kaynak: http://www.yarabakimidernegi.org/index.php?option=com_content&view=article&id=125&Itemid=605&lang=tr